Společnost

AI pomáhá vrátit vodu do vyprahlé krajiny

Pomáhá řešit problémy se suchem a zlepšuje život handicapovaným. Umělá inteligence se výrazně prosazuje v humanitárních projektech a přispívá k ochraně klimatu.

„AI může být náš přítel,“ řekl před časem spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates na otázku, co s lidskou civilizací provede další rozvoj umělé inteligence. Podle něj bude společnost díky AI schopna dělat větší věci s menšími prostředky. 

Díky větší produktivitě v průmyslu by lidé, jejichž práci v některých oborech nahradí stroje, mohli podle Gatese zaplnit mezery v jiných oblastech, jako je péče o staré či nemocné lidi či výuka a podpora dětí se speciálními potřebami. Je to zároveň obrovská výzva pro společnost, aby si dokázala poradit s rekvalifikací pracovníků a ekonomickými změnami. AI už dnes výrazně pomáhá s environmentálními nebo sociálními projekty.

Boj se suchem

Jeden z nejinovativnějších startupů s globálním cílem vznikl na Slovensku. Společnost Rain for Climate z Velkého Záluží u Nitry vyvíjí vlastní systém, který s pomocí dat získaných z dronů analyzuje krajinu a přispívá k řešení aktuálních problémů s nedostatkem vody.

Navazuje na závěry vědců a souvislost mezi působením člověka a vysušováním země či změnou lokálního klimatu. Při stavbě měst, silnic, ale i při hospodaření na polích a v lesích člověk „zapečetil“ půdu, která nemá jak zadržet a vstřebat srážky. Země se přehřívá a vznikají tepelné ostrovy odpuzující dešťové mraky.

 

Model koloběhu vody v krajině

Systém Rain for Climate dokáže analyzovat stav vybraného území a navrhnout pro něj projekt, který pomůže znovu udržet dešťovou vodu v narušeném prostředí. Umělá inteligence vybírá technická řešení z katalogu pěti tisíc opatření, zohledňuje přitom jedinečnost dané lokality.

 

„Z dronů získáváme už při prvním přeletu velké množství dat, které je třeba následně analyzovat. Díky zapojení umělé inteligence a strojového učení je možné analýzu do značné míry urychlit,“ vysvětluje spoluzakladatel společnosti Rain for Climate Vlado Zaujec.

Firma má do budoucna velké plány. Ráda by postupně analyzovala další území a navrhla řešení pro celou planetu. To obnáší zapojení vědeckých týmů po celém světě a vyhodnocování obrovských objemů dat. Pomoci má přístup k platformě Microsoft Azure, který Rain for Climate získala díky grantu Microsoftu Umělá inteligence pro životní prostředí. „Díky této technologii budeme připraveni škálovat vyhodnocování dat z celého světa bez vlivu na kvalitu nebo rychlost výsledků,“ dodává Zaujec.

„Z dronů získáváme už při prvním přeletu velké množství dat, které je třeba následně analyzovat. Díky zapojení umělé inteligence a strojového učení je možné analýzu do značné míry urychlit.“

Vlado Zaujec, spoluzakladatel společnosti Rain for Climate

Pro život bez bariér

Technologie výrazně usnadňují život také lidem se speciálními potřebami. Za jedním z projektů v této oblasti stojí datový vědec Anirudh Koul. Nechtěl se smířit s tím, že jeho dědeček s přibývajícím věkem ztrácí zrak a přestává ho rozpoznávat při jejich hovorech přes Skype. Od roku 2014 tak hledal řešení, které by pomohlo nejen jeho dědovi, ale i milionům slabozrakých nebo nevidomých.

Průlom přišel s vývojem umělé inteligence, díky níž vytvořil technologii pro převod obrazu na řeč, a s vývojem systému rozpoznávání objektů s nízkou chybovostí, který překonal schopnosti člověka.

Anirudh Koul rozjel projekt Deep Vision, propojil experty z různých koutů světa a vytvořil s pomocí stážistů, vývojářů, technologií a cloudových služeb Microsoftu aplikaci Seeing AI. Aplikace prostřednictvím foťáku mobilního telefonu rozpoznává text, barvy, objekty, bankovky, zboží podle čárového kódu, dokonce i celé scény, na které telefon míří, obličeje, přibližný věk a emoce lidí. Vše pak popisuje mluvenou řečí. Slabozrakým pomáhá i s orientací v prostoru a s rozpoznáváním světlých a tmavých míst, přečte i text psaný rukou.

Aplikace Helpicto, kterou vyvíjí francouzská firma Equadex, zase usnadňuje komunikaci dětem s omezenou schopností řeči, například pokud trpí autismem. Využívá rozpoznávání obrazu a rodičům umožňuje komunikovat s dětmi pomocí piktogramů a souvisejících klíčových slov. Z obrázků se pak snaží generovat věty nebo dává dětem možnost jednoduše odpovídat.

Obrovskou pomoc slibuje AI i pro neslyšící. Na univerzitě v americkém Rochesteru vyvinuli vlastní systém zkombinovaný s překladačem, aby usnadnili studium neslyšícím studentům. Platforma vycvičená prostřednictvím strojového učení využívá pokročilé formy automatického rozpoznávání mluvené řeči pro překládání na plynulý text. Studenti s vadou sluchu tak mohou sledovat přednášku díky titulkům na obrazovce či textovému přepisu na telefonu. Aplikace si poradí i s koktáním nebo zadrháváním, odstraňuje nesrovnalosti a umí překládat do více než 60 jazyků, které technologie podporuje. Navíc se neustále učí.

Díky novým technologiím tak handicapovaní mohou komunikovat s okolním světem bez ohledu na to, jak vidí, slyší, mluví nebo píší. AI jim rozšiřuje možnosti například při hledání zaměstnání a celkově jim pomáhá zapojit se do běžného života. Aplikace a řešení využívající AI už zlepšují život více než miliardě postižených na celém světě. Díky schopnosti umělé inteligence rozumět, rozpoznávat i uvažovat podobných řešení rychle přibývá a mohou být stále dokonalejší.

Vyzkoušejte si AI v praxi: na webu Jakbýtlepší.cz běží bot nad službami Azure, který dokáže odpovídat na různé dotazy, týkající se obsahu webu. Tedy pokud chcete vědět, jak být lepší v některé oblasti svého života, zeptejte se ho.