Práce

Automatická sekretářka objedná jídlo a ohlídá vaše sliby

Technologie založené na strojovém učení už teď ovlivňují práci milionů lidí. Umělá inteligence (AI) chrání poštu před spamem, pomáhá zpracovávat dokumenty a organizovat termíny schůzek. Lidé se s technologiemi na základě umělé inteligence a strojového učení setkávají denně, aniž by si toho všimli.

„Právě mi přišlo upozornění, že jsem si během naší schůzky otevřel prezentaci a zda ji nechci se všemi účastníky sdílet,“ popisuje Petr Váša z české pobočky Microsoftu jednu z chytrých funkcí, která propojuje kalendář, e-mailového klienta a správu dokumentů. Stačí jedno kliknutí a všem potvrzeným účastníkům schůzky přijde e-mail se sdíleným dokumentem. Představujeme vám pět oblastí, kde AI usnadňuje práci.  

Správa dokumentů

Strojové učení rozšiřuje základní funkce pro správu dokumentů o řadu dalších možností. Aplikace například dokážou pročítat složité právní texty, na základě zadání z nich vytáhnout potřebné informace, které zorganizují tak, že uživatel nemusí zdlouhavě procházet celé dokumenty.

Díky rozpoznávání znaků je možné digitalizovat jakékoli tištěné dokumenty – formuláře, prezentace, ručně psané poznámky – a přepsat je tak, aby v nich bylo možné vyhledávat, sdílet je a dál je využívat. Vyfocený text se dá navíc okamžitě přeložit.

Platformy, jako je Microsoft Stream, si umějí poradit i s převodem videohovorů a videozáznamů z šesti podporovaných jazyků (čeština zatím chybí) do textu, který uživatel může sdílet spolu s videem nebo uložit jako textový dokument. Live Captions podobně dodává přímo do videoprezentací online titulky.

I takový PowerPoint už zvládá překlady až do 60 jazyků. A to jak přímo při prezentaci, tak v hotových dokumentech. Navíc si pamatuje slidy, se kterými uživatel pracoval, sleduje jeho postupy a zvyky a na základě zkušeností pak při tvorbě prezentací doporučuje design či vhodné obrázky, což může přípravu dokumentu výrazně zrychlit.

Díky pokročilému vyhledávání dokážou kancelářské aplikace najít relevantní dokumenty a spravovat je tak, že uživatel má kdykoli přehled o tom, s jakými texty, prezentacemi nebo weby pracoval. Cloudová řešení a propojení databází zase umožňují, aby třeba Excel uměl sám nabídnout k vyplnění do tabulky soupis položek ze skladu nebo seznam zaměstnanců.

Automatická sekretářka

Kanadská firma Zoom.ai vyvinula automatického asistenta, který naplánuje schůzky, přepíše mluvenou řeč do textu, pošle e-mail, objedná jídlo nebo Uber. A zvládá celou řadu dalších úkolů, které mu uživatel zadá v chatu. Ráno podává hlášení o denním programu, průběžně připomíná důležité úkoly. Uživatelé tvrdí, že jim virtuální sekretářka za měsíc ušetří 25 hodin práce.

Podobně funguje asistentka Cortana, která pomáhá uživatelům v prostředí Microsoft Office 365 a Windows 10. V angličtině navíc přijímá i hlasové povely. Aplikace Cortana Calendar Help například zvládne sama naplánovat schůzku, najde volné termíny v kalendářích pozvaných účastníků, navrhne jim možnosti a nechá je hlasovat, který termín se jim hodí nejvíc. Pak rozešle pozvánku, případně zarezervuje zasedačku. Stačí jediný pokyn: Zorganizuj schůzku.

Další aplikace například analyzuje poštu a hlídá, co uživatel v mailu slíbil, na co se ho kolegové ptali nebo jaký dostal úkol. Pokud člověk na e-mail neodpoví, aplikace ho na to průběžně upozorňuje. Zatím to tedy umí jen v angličtině.

„Prediktivní analýza nám pomáhá lépe pochopit, jak pracujeme.“

John Furneaux, spoluzakladatel společnosti Hive

Organizace práce

Nejste workoholik? Nepřeháníte to s maily po pracovní době? Nemáte během dne moc schůzek, kvůli kterým vám nezbývá dost času na jinou práci? I na tohle vám nástroje napojené na AI odpovědí.

Například řešení, jako je Workplace Analytics a MyAnalytics vyhodnocují obrovské množství anonymizovaných dat, identifikují, jak zaměstnanci ve firmě tráví svůj čas, a pomáhají organizovat práci jednotlivcům, týmům i celým firmám.

Na základě analýzy chování vám pak přijde upozornění, že jste příliš dlouho online, že jste se dlouho nesetkal se šéfem, že posíláte moc mailů v době, kdy máte být na schůzkách, nebo že váš tým tráví na schůzkách mnohem více času než ostatní a bylo by dobré zamyslet se nad změnou organizace práce.

Prediktivní analýza poskytuje jednotlivcům přehled o tom, jak často se stýkají s lidmi, které sami označí za klíčové pro svou práci. Vedení firmy má zase přehled o tom, jak týmy spolupracují.

„Prediktivní analýza nám pomáhá lépe pochopit, jak pracujeme,“ říká John Furneaux, spoluzakladatel společnosti Hive, která poskytuje nástroje založené na AI například firmám Uber a Starbucks. Při analýze dat na vlastních pracovištích v Hive například zjistili, že muži jsou daleko produktivnější brzy ráno, načež odpoledne většinou přijde prudký pokles. Naopak ženy se pomaleji rozjíždějí k větším výkonům v pozdějších hodinách. Ukázalo se také, že ženy například víc používají při pracovní komunikaci chat, zatímco muži volí jiné způsoby a nástroje. Na to může firma reagovat změnou způsobu komunikace či vhodným vybíráním termínů schůzek.

Prediktivní analýza může ale pomoci například i s odstraněním předsudků a nespravedlností při odměňování – AI umí na základě zadaných kritérií, jako jsou vzdělání, zkušenosti nebo produktivita, upozornit na nepřiměřené rozdíly v platech žen a mužů nebo šéfů a jejich podřízených.

Vyzkoušejte si AI v praxi: na webu Jakbýtlepší.cz běží bot nad službami Azure, který dokáže odpovídat na různé dotazy, týkající se obsahu webu. Tedy pokud chcete vědět, jak být lepší v některé oblasti svého života, zeptejte se ho.

Komunikace

Umělá inteligence a strojové učení zdokonalují i další komunikační nástroje mezi jednotlivci a týmy. Platforma Microsoft Teams zvládne propojit i lidi, kteří si vzájemně nerozumějí, díky tomu, že umí překládat komunikaci v chatu v reálném čase mezi několika jazyky. I Skype umí v reálném čase překládat konverzaci do podporovaných jazyků.

Výraznou pomoc nabízejí aplikace při pořizování, třídění a sdílení videohovorů a záznamů ze schůzek. Video nejen bleskově nasdílí, ale i analyzují. Záznamy pak uživatelé mohou naprosto jednoduše prohledávat. Systém identifikuje každého účastníka a přesně ukáže úseky, ve kterých dotyčný na záznamu mluví. Uživatel si pak může přehrát jen jeho příspěvky do diskuse. Podobně se dá video roztřídit podle klíčových slov a tématu, o kterém se v daný čas mluvilo, či motivů, které se v záběru objevily.

 

 

Bezpečnost

Zabezpečení sítí a dat je jednou z oblastí, ve kterých má AI a strojové učení v současnosti největší využití. „Mění se tradiční způsob zabezpečení firemních sítí. Firmy jsou zvyklé stavět si vlastní hradby z firewallů a dalších bezpečnostních prvků na síťové úrovni. Ale problém je v tom, že se uživatelé už nepohybují jen ve světě firemní sítě. Potřebují pracovat odkudkoli, na různých zařízeních a potřebují mít přístup k dokumentům i mimo síť. Tomu je potřeba zabezpečení přizpůsobit,“ popisuje Petr Váša z Microsoftu.

Microsoft využívá cloudové řešení Inteligent Security Graph. To dokáže vyhodnocovat data z celého prostředí Microsoft 365. Takové systémy pak zabezpečují vše od přihlašování uživatelů do sítě až po vyhledávání potenciálních rizik v poště nebo na webech.

Díky dalším datům se neustále učí, například aktualizují ochranu proti novým typům hackerských útoků. Analýza rizik probíhá na pozadí, uživatel si jí ani nevšimne, dokud mu nepřijde upozornění, že webová stránka, na kterou se chystá vstoupit, může být nebezpečná. Nebo že mu přišel závadný mail, který skončil ve spamu nebo ho systém raději do e-mailové komunikace vůbec nepustil.

AI tak postupně mění způsob práce, i když její pomoc je většinou nenápadná. Technologie nejsou dokonalé, ale neustále se učí z interakcí uživatelů a posbíraných dat. Díky tomu, že velcí hráči otevírají svá prostředí pro vývojáře, vznikají další chytré aplikace, které mohou interpretovat text, hlas i obrázky, identifikovat trendy a tvořit z datových souborů závěry, které usnadňují práci a mohou pomáhat při rozhodování.