Lékaři a AI: účinný elixír zlepšující léčbu
Umělá inteligence má obrovský potenciál ve zdravotnictví. Zrychluje lékařské objevy a zlepšuje péči o pacienta. Kromě výzkumu je možné AI využít pro včasné odhalování chorob, přesnější diagnostiku a léčbu určitých onemocnění.
Laserová přesnost
Základem jsou stále zkušenosti a odborné znalosti lékařů a zdravotníků, AI ale lidem usnadňuje činnosti, ve kterých vynikají. Lékaři z pražské Všeobecné fakultní nemocnice se zapojili do výzkumného projektu společnosti Microsoft InnerEye, jehož cílem je pomoci lékařům přesně vymezit nezasažené anatomické struktury a abnormality v radiologických snímcích pacientů s rakovinou prostaty.
Řešení využívající strojové učení bude radiačním onkologům pomáhat přesněji vymezit tkáň postiženou nádorovým bujením a ohrožené orgány. Zkušenému specialistovi zabere vykreslení obrysů těchto struktur 30 minut, ale i čtyři hodiny, v závislosti na typu nádorového onemocnění. Technologie z projektu InnerEye to zvládnou do několika minut, což zahrnuje i čas potřebný na případnou opravu kontur vytvořených strojovým učením.
Správná péče ve správný čas
Onkologie je jednou z oblastí, které mohou z potenciálu umělé inteligence výrazně těžit. Včasné rozpoznání a diagnostika rakoviny jsou zásadní pro zvýšení šancí pacientů na přežití, protože v počáteční fázi má léčba rakoviny mnohem lepší výsledky, než když se s ní začne později. Podle některých studií je však téměř polovina lidí, kteří rakovinou onemocní, diagnostikována příliš pozdě.
Cílem ruského projektu Botkin.AI je zvýšit kvalitu analýzy a rozpoznávání diagnostických snímků potenciálních pacientů s rakovinou plic. S využitím strojového učení vytváří tato platforma matematické modely vyhodnocující riziko, že se u pacienta rozvine nádorové onemocnění. Systém, který už v současnosti využívají nemocnice po celém Rusku, dokáže zpracovat velké objemy biomedicínských obrazových záznamů a v krátké době lékařská data analyzovat.
Při vyšetření hrudníku a plic pomocí výpočetní tomografie poskytuje platforma Botkin.AI relevantní data, která lékařům pomáhají dříve odhalovat anomálie a poskytovat lépe podložená doporučení pro následnou léčbu, a to s přesností až 95 procent.
V budoucnu by měla být do modelů zahrnuta i rentgenová vyšetření hrudníku a mamografie.
„Čekáme od umělé inteligence dvě věci – zaprvé rychlost, to znamená úsporu času a koncentraci na to, co je naší expertizou, a zadruhé preciznost, protože radioterapie má přesně trefit cíl a vyhnout se zdravým tkáním okolo.“
Prof. MUDr. David Feltl, Ph.D. MBA, ředitel VFN
Individuálně přizpůsobená léčba
Umělá inteligence může také umožnit přesnější a individuálně přizpůsobenou léčbu. Nizozemská společnost Breathomix vyvinula novou technologii s názvem BreathBase, která dokáže analyzovat kompletní složení molekul v dechu pacienta a během několika sekund poskytnout diagnózu.
Data umožňují lékařům diagnostikovat a blíže určit typ některých respiračních onemocnění, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc (COPD) nebo rakovina plic. Platforma vyvinutá ve spolupráci se společností Tecknoworks v Rumunsku analyzuje v reálném čase dech pacientů na základě pokročilého zpracování signálů a rozsáhlé online referenční databáze, doplněné o umělou inteligenci.
Lékaři mají data okamžitě k dispozici, a mohou proto ihned doporučit léčbu. Kromě toho může AI poskytovat cenné predikce – zjišťovat, kteří pacienti budou s větší pravděpodobností reagovat na konkrétní léčbu nebo u kterých se může v blízké budoucnosti rozvinout plicní choroba.
Vyzkoušejte si AI v praxi: na webu Jakbýtlepší.cz běží bot nad službami Azure, který dokáže odpovídat na různé dotazy, týkající se obsahu webu. Tedy pokud chcete vědět, jak být lepší v některé oblasti svého života, zeptejte se ho.
Robot snižuje stres malých pacientů
Technologie posouvají medicínu i v jiných oblastech, než je diagnostika a predikce. Například v přístupu k pacientům, který může být neuvěřitelně lidský, přestože ho obstarává stroj.
Švédská univerzitní nemocnice Institutu Karolinska v rámci svého inovačního projektu nasadila robota podporovaného umělou inteligencí. Jeho úkolem není léčit, ale snížit stres hospitalizovaných dětí při léčbě rakoviny a také jejich rodičů. Přispívá k tomu jeho přátelské chování i vestavěné hry, které zároveň citlivě informují děti o léčebných postupech. „Není možné vždy poznat, že rakovina přichází, nedokážeme ji vždy zastavit, ale můžeme ovlivnit, jak se děti cítí, a pomáhat jim být šťastnější,“ říká vedoucí projektu švédské nemocnice Lisa Karin Bergström.